Niedzielna rozmowa z Mateuszem Bednarczykiem

Rozmowa z Mateuszem Bednarczykiem – członkiem zarządu oraz trenerem w naszej szkółce piłkarskiej.

Mateusz Bednarczyk, człowiek instytucja w naszym klubie. Członek zarządu, do niedawna trener dwóch grup młodzieżowych.

❓Mateusz, zarząd, dwie grupy młodzieżowe, rodzina, praca. Grafik był napięty. Jak to robiłeś?

✔️To prawda grafik był bardzo napięty. Podziękowania dla moich najbliższych zwłaszcza mojej małzonki za wyrozumialosc i za to, że wspierali mnie w tym trudnym okresie . Z uwagi na ogrom pracy często bardzo późno wracałem do domu. Cieszę się ze ten czas już się skończył i mogę więcej czasu spędzać z rodziną.

W 2020 zostałem członkiem zarządu. Był to trudny czas, w którym bardzo dużo pracy poświęciliśmy wspólnie na odbudowę klubu. Celem zarządu było przede wszystkim poprawa organizacacji funkcjonowania klubu i budowa Szkólki Piłkarskiej od przedszkolaka, aż do juniora starszego.

Cele poniekąd udało się zrealizować choć pracy do wykonania jest jeszcze sporo w tym kierunku.

❓Od września działa nowy zarząd, a Ty również prowadzisz już jedną grupę młodzieżową. Coś się zmieniło?

✔️ Tak to prawda. Cieszę się, że dalej jestem członkiem zarządu. Po wielu rozmowach postanowiłem dalej kontynuować misję bycia członkiem m, a z perspektywy czasu uważam że był to dobry wybór. Choć nie zawsze zgadzamy się w wielu sprawach to jednak uważam, że zarząd wykonuje bardzo dobrą pracę.

Od początku powołania zarządu bardzo naciskałem na to żeby każda grupa młodzieżowa i dziecięca w szkółce miała swojego trenera. Po wielu trudnych decyzjach udało się to zrealizować dlatego mogę skupić się teraz tylko na pracy z drużyną Orlika.

❓Od wielu lat jesteś w klubie bardzo blisko. Były zapewne chwile gorsze jak i te lepsze.

✔️ Tak działam już oficjalnie 3 lata choć przy klubie jestem troche dłużej. W tym okresie były trudne momenty.

Po przejęciu klubu w 2020 roku zarówno zarząd kierowany przez Przemka Czykinowskiego jak przez Janusza Gitlara wykonal dużo pracy pod budowę nowych fundamentów do działalności naszego klubu. Z tego miejsca chciałbym podziękować obu prezesom za pracę, ktorej na zewnątrz nie było widać.

Zmiany dotyczyły głównie zmian organizacyjnych i finansowych dzięki którym teraz klub może funkcjonować w taki sposób jaki funkcjonuje.

Warto wspomnieć, że punktem zwrotnym w dzialanosci klubu był grudzień 2021 kiedy to doszło do spotkania na lini Zarząd Klubu – Burnistrz Otmuchowa Pan Jan Woźniak. Przypomnę, że w tym czasie istniało realne zagrożenie likwidacji Klubu. Myślę, że to spotkanie zapoczątkowało lepsze czasy naszego klubu i dużo lepsze relacje z władzami Miasta Otmuchów.

❓Patrząc przez pryzmat ostatniego roku, zachodzących zmian w klubie. Gdzie widzisz Czarnych za kilka lat?

✔️ Nie tylko mojej osobie, ale wszystkim członkom zarządu i kibicom marzy się, aby nasz klub na dobre zakotwiczył w opolskiej 4 lidze będąc drużyną, która nie będzie obawiać się spadku. Do tego dobrze funkcjonująca szkółka piłkarska, w której szkolenie będzie w każdej kategorii wiekowej od skrzata, aż do juniora starszego.

Moim marzeniem jest również poprawa infrastruktury bez której nie jesteśmy w stanie konkurować z innymi ośrodkami szkoleniowymi w okolicy. Pełnowymiarowe boisko sztuczne i nowy stadion tylko pomogłyby nam w realizacji naszych postawionych celów.

❓Miałeś również okazje prowadzić przez chwilę drużynę seniorów. Wolałbyś wrócić do pracy w seniorach czy rozwijać się w piłce młodzieżowej?

✔️ Zdecydowanie wolę pracę z młodzieżą czy dziećmi. W mojej krótkiej pracy trenerskiej miałem okazję już pracować krotki czas z drużyną seniorów w LZS Maciejowice. Był to ciekawy projekt jednak pandemia covid wszystko zniszczyła. Miałem również możliwość prowadzenia przez kilka tygodni drużyny seniorów naszego klubu w zastępstwie trenera Przemka Dyndora w okresie pandemi kiedy trener Przemek był w okresie izolacji. Było to z pewnością ciekawe doświadczenie, jednak praca z młodzieżą czy dziećmi sprawia mi większą satysfakcję. Osobiście uważam, że w pracy z drużynami seniorskimi powinni pracować trenerzy z większym doświadczeniem.

Największym sukcesem w mojej krótkiej pracy trenerskiej jest 3 miejsce w OLJ z drużyną U-19 w sezonie 2020/21. Wygraliśmy mecze ligowe m.in z Odra Opole czy MKS Kluczbork, a warto wspomnieć ze większość zawodnikow tej druzyny stanowi dziś o sile naszej drużyny seniorów.