Koniec okrutnej II wojny światowej to czas kiedy w wyzwolonej Polsce zaczęło się nowe życie. Na ziemie odzyskane ściągali ludzie z całej Polski zwłaszcza z województw centralnych, ludzie pozbawieni swej Ojczyzny, Kresowiacy oraz ludzie z niewoli niemieckiej, obozów koncentracyjnych i przymusowych robót. Otmuchów stał się ich nowym domem, gdzie ludzie ochoczoprzystąpili do pracy, nauki oraz sportu. Jedynym funkcjonującym zakładem była Cukrownia, która dala zatrudnienie oraz możliwość uprawiania sportu. W okresie powojennym sport otmuchowski przechodził różne okresy swojego istnienia, wzloty i upadki. Wraz z napływem ludzi przybyła też administracja państwowa i organy polityczne głównie z Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego.

W 1945 r. w sierpniu powstaje przy magistracie i komitecie PPR klub sportowy „Naprzód Otmuchów” który po nie udanych kwalifikacjach piłkarskich zostaje rozwiązany. 21 kwietnia 1946 roku powstaje klub sportowy przy Cukrowni Otmuchów, którego prezesem zostaje Antoni Stanclik. Drużyna piłkarska była prowadzona przez kapitana drużyny Jana Biesia oraz zawodników, do których należeli m.in.: Roman Linart, Antoni Matuszczak, Mieczysław Michałowicz oraz bracia Mieczysław i Bronisław Brodowscy. Na przestrzeni sześciu lat piłkarzom nie udało się awansować do wyższej klasy rozgrywkowej. Należy przytoczyć fakt, że w województwie opolskim była tylko jedna grupa A klasy i 4 grupy klasy B. Na mecze B klasy jeżdżono do Raciborza, Polskiej Cerekwi, Głogówka czy Baborowa. Do większych osiągnięć należy zaliczyć zdobycie Mistrza Polski Cukrowników w Świdnicy, sukces ten był o tyle znaczący, że w ekipach występujących w tych mistrzostwach grali zawodnicy występujący na co dzień w I i II lidze, czego dowodem było zdobycie wicemistrzostwa przez Polonie Świdnica, która występowała w II lidze.

W latach 1948-52 w Otmuchowie uprawiano wiele dyscyplin sportowych jak wspomniana piłka nożna, siatkówka, sekcja bokserska, sekcja szachowa, podnoszenie ciężarów, żeglarstwo, koszykówka, lekkoatletyka oraz odnosząca największe sukcesy kobieca drużyna w tenisie stołowym prowadzona przez Leszka Kliszko. Tenisistki grające w składzie Urszula Door, Alicja Mazek, Irena Bednarz i Irena Jażdży zdobyły w roku 1956 drużynowe Mistrzostwo Polski, a indywidualnie Urszula Door została Mistrzynią Polski.

W latach 1952-1962 młodzież uprawiająca sport korzystała nie tylko ze stadionu, ale też z czynnej świetlicy cukrowniczej, której to kierownikiem był nieoceniony działacz sportowy Pan Roman Krzywiecki. We wspomnianej świetlicy odbywały się gry i zabawy, w niej też rozgrywano mecze mistrzowskie w tenisie stołowym kobiet i mężczyzn oraz mecze szachowe ligi okręgowej. Należy jeszcze przypomnieć, że drużyna kobieca w tenisie stołowym uczestniczyła również w rozgrywkach mistrzowskiej ligi okręgowej u boku mężczyzn jak Zbigniew Szewczuk, Janusz i Ryszard Gładkowscy, Andrzej Mazek. Szczególnie trzeba nadmienić, że tenisistka Urszula Door niejednokrotnie wygrywała bezpośrednie pojedynki z mężczyznami byłymi mistrzami Opolszczyzny. Natomiast Andrzej Mazek był wszechstronnym zawodnikiem jako piłkarz, tenisista, a szczególnie lekkoatleta w biegach sprinterskich odnoszący sukcesy mistrza okręgu.

Po wyjeździe z Otmuchowa Pana Stanclika starsi piłkarze opuścili Otmuchów lub zakończyli karierę. Wobec nikłego zainteresowania działaczy w sporcie Otmuchowskim nastąpiła stagnacja. Mimo to młodzi zawodnicy jak Czesław i Aleksander Door, Czesław Czarnecki, Bronisław Głowacki, Andrzej Mazek, Alfred Witecki, Tadeusz Kołtun, Zbigniew Szewczuk, Jan Kowal, Zenon Czopa, Ryszard Rogacki, Wiesław Bojarski, Zdzisław Sutkowski, Jan Midura, Jan i Stanisław Dychtoń niespodziewanie wywalczyli w 1956r. pierwszy historyczny awans do A klasy. Należy przypomnieć fakt powstania w 1951r. klubu sportowego Stal Otmuchów istniejącego przy fabryce wyrobów metalowych. Klub istniał tylko dwa sezony po czym połączył się z ówczesną Spartą.

Obecna nazwa Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Czarni Otmuchów powstała na kanwie poprzednich nazw klubu istniejących w Otmuchowie jak: Cukrownia, Cukrownik, Związkowiec, Unia Spójnia, Sparta, Metalowiec.

W dniu 15 marca 1963r. po dokonanej fuzji TKKF Metalowiec – Sparta powstała obecna nazwa klubu, a Prezesem Czarnych Otmuchów został Lesław Humeniuk.

Piłkarze grający w 1963 roku pod szyldem Czarni Otmuchów w składzie Józef Kowalski, Stanisław Trzaska, Kazimierz Kruszyński, Krzysztof Szeląg, Jan Midura, Józef Zalewski, Tadeusz Kołtun, Zdzisław Dunal, Jan Pawelec, Zygmunt Trytko, Andrzej Owcarz, Władysław Suchan, trener Stanisław Dychtoń uzyskali awans do A klasy.

W A klasie zawodnicy Czarnych grali nieprzerwanie do roku 1968, kiedy zanotowali spadek.

W 1970r. do wymienionych zawodników dołączyli jeszcze Lesław i Czesław Słowińscy, Tadeusz i Franciszek Suchan, Zdzisław Dunal, Tadeusz Ciszewski, Edward Maj, Roman Kędra, Zbigniew Ból, Zbigniew Korecki, Zbigniew Bryk, Czesław Rydlewski, Wiesław Cieleń. Cała ta grupa piłkarzy uzyskała ponownie awans do A klasy.

W 1982r. Czarni Otmuchów zanotowali pierwszy historyczny awans do ligi okręgowej. Autorami tego sukcesu byli Jacek Rusinek, Zbigniew i Jan Majerski, Józef Kowalski, Andrzej Pistor, Ryszard Czaja, Ryszard Sacharuk, Zenon Kokoszka, Waldemar Maciuszek, Władysław Wicher, Jan Dyndor, Krzysztof Door, Bogdan Sopata, Marek Kilian, Kazimierz Michałowicz i trener Stanisław Dychtoń.

Piłkarze grali tylko jeden sezon w lidze okręgowej po czym spadli do A klasy, ponieważ w ostatniej chwili OZPN podjął decyzję o spadku sześciu drużyn, a nie jak było zaplanowane przed startem sezonu pięciu. Czarni zajęli ostatecznie 11 miejsce na 16 drużyn.

Na kolejne sukcesy trzeba było czekać tylko rok. Po wyborach Prezesem klubu został Stanisław Dychtoń wraz z oddanymi działaczami jak: Stanisław i Władysław Trzaska, Józef Kowalski, Włodzimierz Maniecki, Jerzy Kocot, Jan Biłobran, Marian Ból, Wiesław Nowak. Zarząd ten rozwinął w szerszym zakresie działalność sportową reaktywując sekcje szachową w lidze okręgowej oraz piłkę siatkową mężczyzn, która rok po roku uzyskiwała awans aż do 3 ligi. Brak odpowiednich środków finansowych, a także odpowiedniej hali sportowej spowodowało że po kilku latach sekcja siatkówki została rozwiązana.

W 1987r. stadion miejski w Otmuchowie dzięki staraniom i zaangażowaniu Naczelnika Miasta i Gminy Jana Woźniaka został przebudowany. Wybudowano trybuny i zadaszenie nad trybuna główną. W tym samym roku Czarni uzyskali drugi awans do ligi okręgowej w składzie Andrzej Gniła, Józef Kowalski, Waldemar Wąsowicz, Dariusz Padykuła, Krzysztof Sadowski, B. Więcek, Jerzy John, Tadeusz Pawęska, Janusz Gitlar, Józef Bryk, Jan Dyndor, Waldemar Cebula, Mieczysław Melasa, Kazimierz Śleziak, trener Stanisław Trzaska. Po trzech sezonach gry w lidze okręgowej piłkarze uzyskali awans do ligi międzywojewódzkiej (IV liga) obejmującą cztery województwa: opolskie, częstochowskie, katowickie, bielskie oraz awansowali do gry na szczeblu centralnym w Pucharze Polski jako jedyny reprezentant województwa opolskiego. Awans do ligi międzywojewódzkiej i udział w Pucharze Polski na szczeblu centralnym można uznać za duży sukces naszego klubu. W Pucharze Polski zawodnicy naszego klubu trafili na wyżej notowany Terpol Sieradz, wówczas filię I-ligowego łódzkiego Widzewa. Po 90 min gry był remis 1:1 – bramkę dla Czarnych zdobył Janusz Gitar. W dogrywce nerwy dały o sobie znać i drużyna Czarnych ostatecznie przegrała ten mecz 4:1.

W historii klubu zapisał się mecz z 14 krotnym Mistrzem Polski drużyną Ruchu Chorzów. Gościliśmy piłkarzy z Chorzowa podczas Lata Kwiatów w 1992 roku. Rozegrany mecz pomiędzy klubami zakończył się wynikiem 3:3, a bramki dla naszej drużyny strzelali Janusz Gitlar, Roman Dąbrowski i Edward Sopata. Dla Ruchu jedną z bramek strzelił wielokrotny reprezentant Polski Mariusz Śrutwa. Roman Dąbrowski to zawodnik który zrobił największą karierę będąc w swojej karierze zawodnikiem Czarnych Otmuchów. Pozyskany przez nasz klub z LZS Meszno zawodnik został zawodnikiem Unii Krapkowice, a później I-ligowego Ruchu Chorzów. Roman Dąbrowski z powodzeniem występował na boiskach ligi tureckiej w takich klubach jak Kocealispor, Besiktas Stambuł grając z drużyną w Lidze Mistrzów, Antalyaspor. Był podstawowym zawodnikiem młodzieżowych reprezentacji Polski, zaliczając pięć spotkań w seniorskiej reprezentacji Polski.

Wracając do drużyny seniorów warto wspomnieć o zawodnikach którzy wywalczyli ten historyczny awans do ligi międzywojewódzkiej. W drużynie grali m.in. Andrzej Dyrek, Andrzej Gniła, Kazimierz Śieziak, Dariusz Wojewoda, Jacek Rusinek, Bogdan Bielecki, Krzysztof Tkacz, Marek Bas, Józef Stachyra, Paweł Hebel, Janusz Gitlar, Wiktor Sypek, Stanisław Aksamit, Dariusz Padykuła, Edward Sopata, Tomasz Majka, Włodzimierz Rabenda i grający trener Tadeusz Pawęska. W pierwszym sezonie drużyna zajęła 10 miejsce, w drugim 3 miejsce co dało awans do III ligi Śląskiej uważanej za najsilniejszej wówczas w kraju. Był to największy sukces naszego klubu w dotychczasowej historii. Awans ten zawdzięczamy takim zawodnikom jak m.in.: Krzysztof Kiejn, Mieczysław Juszczyk, Andrzej Dyrek, Stanisław Aksamit, Marek Bas, J. Franecki, Dariusz Księdzyna, Jacek Rusinek, Edward Sopata, Paweł Hebel, Józef Stachyra, Jarosław Klecza, Dariusz Wojewoda, W. Szapski, Janusz Gitlar, Andrzej Sikora, a także grającemu trenerowi Maciejowi Moroń. Kierownikiem drużyny był wówczas Józef Konior, a Prezesem Stanisław Dychtoń. Drużyna grała tylko jeden sezon w III lidze śląskiej i nie zdołała się utrzymać nie ze względów sportowych, a przede wszystkim finansowo- materialnych. Po spadku drużyny z III ligi nastąpił kolejny regres w historii klubu. Brakowało przede wszystkim finansów i porozumienia ludzi związanych z klubem. Drużyna seniorów z roku na rok notowała spadek, aż do piłkarskiej A klasy!

Na przestrzeni kolejnych 20 lat w latach 1998-2017 ważną rolę odegrała praca z młodzieżą. To właśnie wychowankowie klubu zaczęli odgrywać kluczową rolę w sukcesach klubu. Praca z młodzieżą w wielu kategoriach wiekowych dała pozytywny impuls do rozwoju klubu. Ważną postacią stał się Pan Jan Dyndor, który w całej historii klubu najdłużej bo, aż 16 lat pełnił funkcję Prezesa, a sukcesy drużyn młodzieżowych stały się jego wizytówką. Do największych takich sukcesów drużyn młodzieżowych w tym okresie możemy zaliczyć wicemistrzostwo województwa drużyny Orlików w 2013 roku, czwarte miejsce Młodzików w województwie opolskim w roku 2015, awans do finałów klubowych Mistrzostw Polski drużyn U-10 rozgrywanych na stadionie warszawskiej Legi w 2017 roku i awans w 2008 roku drużyny juniorów do Opolskiej Ligi Juniorów. Drużyna juniorów pod wodzą Tomasza Raka toczyła zacięte boje z takimi markami piłkarskimi jak Odra Opole, MKS Kluczbork czy Ruch Zdzieszowice często odnosząc korzystne rezultaty. Zawodnicy którzy stanowili przez okres 4 lat o sile drużyny juniorów zostali włączeni do kadry seniorów.

W latach 1998-2017 drużyna seniorów Czarnych Otmuchów występowała głównie w lidze okręgowej.

Były to lata 1998-2006, 2007-2011, 2016-2018. Dwukrotnie udało się naszej drużynie wywalczyć awans do IV ligi. W sezonie 2005/06 awans ten był dziełem takich piłkarzy jak Piotr Gut, Mateusz Bednarczyk, Wojciech Klimas, Krzysztof Wandzel, Arkadiusz Cezara, Przemysław Strąg, Paweł Podpora, Dariusz Wojewoda, Marcin Gralewski, Piotr Marzec, Sławomir Magier, Przemysław Dyndor, Tomasz Rak, Tomasz Marzec i Łukasz Kilian. Drużyna składająca się głównie z wychowanków naszego klubu nie podołała wyzwaniu jakim była gra na boiskach IV ligi i po roku spadła ponownie do ligi okręgowej.

Kolejny awans do opolskiej IV ligi drużyna seniorów wywalczyła w sezonie 2010/11, a dodatkowo została ukoronowała srebrnymi medalami wojewódzkiego Pucharu Polski. Wszystko wywalczone mieszanką doświadczenia z młodością w większości złożoną z zawodników wywodzących się z Otmuchowa lub okolic. Przez cały sezon 2010/11 w zespole wystąpiło 25 zawodników m.in. Jacek Dorosz, Łukasz Jedynak, Jarosław Chodorski, Wojciech Fułat, Łukasz Gadzina, Emil Janczura, Paweł Kilian, Tomasz Kilian, Andrzej Magier, Marcin Siembab, Dawid Sopata, Krzysztof Bartczyszyn, Przemysław Czuchraj, Łukasz Kilian, Bartosz Kucharski, Michał Maliszewski, Paweł Michaliszyn, Tomasz Rak, Tomasz Skalski, Tomasz Szewczyk, Arkadiusz Wąchała, Dawid Byrski, Wojciech Klimas, Adam Setla, Przemysław Strąg, to pokazało jak dobrą robotę wykonali trenerzy w grupach młodzieżowych. Co roku wychodzą z nich chłopcy i są gotowi fizycznie i taktycznie do grania w piłkę na poziomie seniorów. W finale Wojewódzkiego Pucharu Polski w meczu ze Startem Namysłów nasza drużyna wystąpiła w składzie: Jedynak, Szewczyk, Gadzina, Dyndor, Marzec – Tkacz (46. P. Strąg), Wąchała (75. Tomoń), T. Kilian (85. Fułat), Ł. Kilian, Rak (85. Magier) – Niegel, trener Marek Byrski. Jedyną bramkę dla naszej drużyny strzelił z rzutu karnego Marzec. Przygoda z IV ligą trwała dwa sezony, jednak tym razem została zakończona sukcesem.

Sezon 2012/13 to sezon w którym drużyna dzięki bardzo dobrym występom na boiskach Saltex IV ligi opolskiej uzyskała awans do III ligi śląsko-opolskiej. Był to drugi awans na szczebel centralny III ligi w historii klubu i jeden z największych sukcesów jak dotąd naszego klubu. Awans do III ligi był dziełem takich piłkarzy jak: Łukasz Jedynak, Wojciech Górzyński, Patryk Głogowski , Wojciech Żarów, Mateusz Stec, Adam Czop, Łukasz Kilian, Jakub Zaczyk, Mateusz Moroń, Arkadiusz Wąchała, Tomasz Kilian, Michał Łoziński, Michał Kotowski, Marek Czarnecki, Tomasz Marzec, Maciej Rychlik, Tomasz Szewczyk, Paweł Kilian, Przemysław Strąg, Tomasz Rak, Michał Białoskórski, Przemysław Czuchraj, Przemysław Dyndor, Wojciech Fułat, Łukasz Galica, Piotr Klimiszyn, Andrzej Magier, Paweł Niemiec, Tomasz Tomoń i Piotr Wiktor.

Po znakomitym sezonie 2012/13 rozpoczęliśmy przygotowania do startu w III lidze śląsko-opolskiej. Niestety po raz kolejny przygoda z III-ligą trwała podobnie jak za pierwszym razem tylko jeden sezon. Mimo całkiem przyzwoitych wyników, nie udało nam się utrzymać w lidze. W sezonie 2013/14 z III-ligi śląsko-opolskiej spadło, aż 10 drużyn, a powodem takiej liczby zdegradowanych drużyn była reorganizacja ligi z 24 zespołów do 20 zespołów w sezonie 2014/15. W sezonie 2013/14 na boiskach III-ligowych naszą drużynę reprezentowali Łukasz Jedynak, Dawid Mańczyk, Paweł Niemiec, Przemysław Cichocki, Marek Czarnecki, Wojciech Fułat, Paweł Kilian, Tomasz Kilian, Tomasz Marzec, Artur Szeląg, Tomasz Szewczyk, Tomasz Tomoń, Jakub Zaczyk, Przemysław Dyndor, Wojciech Górzyński, Łukasz Kilian, Michał Łoziński, Magier Andrzej, Paweł Magier, Mateusz Michałowicz, Mateusz Moroń, Dawid Śliż, Mateusz Stec, Arkadiusz Wąchała, Piotr Drzewiecki, Michał Kotowski, Maciej Rychlik, Przemysław Strąg, Helder Rodriguez jak dotąd jedyny zagraniczny zawodnik w historii naszego klubu, trener drużyny Tomasz Rak Tomasz, kierownik Marcin Minkowicz.

Po spadku do Saltex IV ligi opolskiej drużyna seniorów występowała na tym poziomie przez dwa kolejne sezony. W sezonie 2014/15 zajęła z dorobkiem 44 punktów 13 miejsce, ostatnie dające utrzymanie. W kolejnym sezonie niestety nie uniknęła już spadku, kończąc sezon 2015/16 na 18 ostatnim miejscu z dorobkiem zaledwie 11 punktów. Tak słabe dwa sezony były z całą pewnością „frycowym” jakie zapłacił klub po awansie do III ligi. W sezonie 2016/17 pod wodzą nowego trenera Krzysztofa Waligóry drużyna zakończyła sezon na 10 miejscu w lidze okręgowej do samego końca dzielnie walcząc o utrzymanie w lidze okręgowej.

W okresie działalności klubu w latach 1998-2017 warto również wspomnieć o trenerach którzy w tym okresie prowadzili drużynę seniorów, a mowa tutaj o takich trenerach jak Wiktor Sypek, Bogdan Wiktorowski, Dariusz Wojewoda, Tomasz Rak, Henryk Syposz, Andrzej Werner, Marek Byrski, Czech Petr Skrabal, Krzysztof Waligóra, Przemysław Dyndor.

W sezonie 2017/2018 drużyna seniorów prowadzona przez Przemysława Dyndora nie utrzymała się w lidze okręgowej i rozgrywki rozpoczęła w A klasie . Był to trudny okres dla drużyny i walka o ponowny powrót do ligi okręgowej pod wodzą trenera Wojciecha Fułata w sezonie 2018/2019.

Na początku 2018 roku został wybrany nowy Zarząd klubu z Prezesem klubu Markiem Kilianem na czele .Nowo wybrany Zarząd stanął przed naprawdę ciężkim zadaniem sportowym i organizacyjnym ,aby powrócić do rozgrywek w lidze okręgowej. Zaangażowanie i determinacja a przede wszystkim stawianie na młodzież pozwoliło ponownie powrócić po rocznej przewie do rozgrywek na szczeblu ligi okręgowej.

Po uzyskanym awansie ponownie posadę trenerską obejmuje Przemysław Dyndor, pracując z drużyną seniorów w sezonie 2019/2020 , 2020/2021 zajmując lokaty w środku tabeli oraz w sezonie 2021/2022 prowadząc drużynę w rundzie jesiennej.

W okresie tym doszło do dwukrotnej zmiany Zarządu Klubu. W okresie 2020- 2022 stanowisko Prezesa piastował Przemysław Czykinowski natomiast przez rundę wiosenną 2022r Prezes Janusz Gitlar. Wykonana praca w tym okresie była potwierdzeniem ,że klub idzie w dobrym kierunku

Po pięcioletniej przerwie na wiosnę 2022 ponownie stery pierwszej drużyny obejmuje Tomasz Rak, który z swoim doświadczeniem i jakością pracy odbudowuje zespół pod względem sportowym i mentalnym . Kadra zespołu opiera się na wychowankach klubu.

Końcem września 2022 powołano nowy Zarząd Klubu MZLKS Czarni Otmuchów w skład w którego weszli

Prezes: Kazimierz Siembab,

Członkowie zarządu: Krystian Kowalczyk, Mateusz Bednarczyk, Tomasz Rak, Mariusz Kujawski, Marcin Janik, Krzysztof Kędzierski.

Wybrany zarząd postawił sobie ambitne plany, aby być klubem transparentnym a przede wszystkim stabilnym sportowo, organizacyjnie i finansowo ,otwartym i przyjaźnie spostrzeganym przez lokalne społeczeństwo i ponad regionalnie budując tym samym na nowo markę klubu na piłkarskiej mapie Opolszczyzny i nie tylko.

W całej historii klubu funkcję Prezesa pełniły osoby:

1946 -1951 Antoni Stanclik
1952 -1956 Michał Kryliszyn
1957- 1960 Stanisław Czerwiński
1961 -1963 Mieczysław Sławiński
1964 -1966 Lesław Humeniuk
1967 -1969 Jerzy Kocot
1970 -1972 Alfred Wieczorek
1973 -1976 Edmund Słowiński
1977- 1982 Michał Miga
1983 -1996 Stanisław Dychtoń – honorowy Prezes klubu
1998 -2002 Stanisław Trzaska, Janusz Gitar, Wiesław Czarnecki, Czesław Biłobran, Mieczysław Wilman
2001 -2002 Mirosław Kulesz
2002 -2018 Jan Dyndor
2018 -2019 Marek Kilian
2020- 2022 Przemysław Czykinowski
2022 Janusz Gitlar
2022 – do dzis Kazimierz Siembab